15.10.2012

Pieni nationalistinen episodi valtuustossa

Valtuustossa 15.10. käytiin railakas keskustelu nationalismista ja venäläisen kulttuurisäätiön perustamisesta.

Perussuomalaiset kritisoivat venäläisen kulttuurisäätiön Culturan perustamista. Kyseessä on säätiö joka jatkaa vuonna 1944 perustettua Suomi-Neuvostoliitto -seuran toimintaa. Toiminta uudistuu ja muuttuu säätiömalliseksi. Säätiö on pääkaupunkiseudun yhteinen hanke, ja se ylläpitää myös kirjastoa joka sijoittuu Espooseen.

Kimmo Kiljunen (sdp) muistutti Suomen olevan osa globalisoituvaa maailmaa. Perussuomalaisten Timo Uppala puolusti perussuomalaisten vänkäämistä sillä että maahanmuuttajat eivät integroidu, ja se johtuu siitä että maahanmuuttajien omaa sisäistä ryhmittymistä tuetaan.

Valtuutettu Laakso jyrähti perussuomalaisille: ”Minä kutsun teidän toimintaanne nationalismiksi, eihän se muuta ole.”

Kati Tyystjärvi (vas) muistutti että venäjänkieliset ovat Vantaan suurin vieraskielinen ryhmä. Säätiö tarjoaa tietoa suomalaisesta yhteiskunnasta venäjän kielellä, tukee kotoutumista, lisää tietoa venäjän kielestä ja kulttuurista ja osallistuu kulttuuriyhteistyöhön.

Juha Malmi (perus) sanoi että suomen (kielen) opetusta pitää tukea, ja polemisoi: Oletteko vaalisaaliilla täällä, kun muistutatte että kuinka paljon näitä (venäjänkielisiä) on. Nämä voivat olla teille hyvinkin tarpeellisia. Malmi kysyi onko meillä Venäjällä säätiötä joka tukee samalla tavalla suomalaisten opetusta. "Kun tällainen on, kannatan tätä..."

Mikko Mäkelä (vihr) toi esiin että säätiön tarkoitukset ovat integroitumista edistäviä. Olisi suorastaan typerää jos jättäisimme hyödyntämättä erikieliset. Kilpailukykyä edistävä tekijä on se että meillä on ihmisiä, jotka ovat saaneet suomenkielisen koulutuksen mutta osaavat täydellisesti venäjää.

Itse turhauduin ja puhuin:

"Viisituhatta euroa? Meillä menee miljoonat ilman keskustelua, ja tässä puhutaan viidestä tuhannesta eurosta. Sillä voidaan saada lisättyä Suomen kilpailukykyä ja venäläistaustaisten integroitumista, ja muistuttaisin että kyse on vanhasta toiminnasta jota tulee uudistaa. Mutta rahan sijaan tässä puhutaan arvoista ja asenteista.

Tällä säätiöllä Venäjä ei olla valloittamassa Suomen maata, vaan kyseessä on kulttuuri- ja koulutustoiminta, jossa integroitumista parannetaan. Valtuutettu Kiljunen toikin esiin sen miten tärkeää on oman äidinkielen hyvä hallinta vieraan kielen oppimisessa."

Valtuutettu Heinonen (vas) puhui luikuruudesta ja pelkuruudesta sen vuoksi että perussuomalaiset eivät äänestytä asiaa.

Kiljunen (sdp) toi esiin että asenteet on nurkkakuntaisia ja itseensä käpertyneitä. Vähemmistöjoen sopeutuminen yhteiskuntaan paranee kun tuetaan omaa kulttuuria ja kieltä. Kielen opiskelun kannata on aivan olennaista että äidinkieli on vahva.

Hako muistutti perussuomalaisten Mika Niikon henkisesti siunanneen tämän jo eduskunnassa.

Niikko oikaisee että perussuomalaiset haluavat tukea integroitumista. "Me ollaan sitä vastaan että ministeri venkoilee ja yrittää siirtää omasta varoista veikkauksen vastuulle."

Jussi Saramo (vas) muistutti että kyse oli hallitusohjelman toteuttamisesta.

Perussuomalaisten pöytäkirjalausuma liitettiin päätökseen mutta perussuomalaiset eivät sinänsä äänestyttäneet asiaa.

Muut valtuuston esityslistan asiat eivät herättäneet keskustelua. Tämä olikin harvinaisen pieni summa valtuuston päätettäväksi.

 

Avainsanat: rasismi, asenteet, perussuomalaiset, venäjänkieliset, nationalismi, maahanmuuttajat, Cultura, kulttuurisäätiö.

Kirjoita uusi kommentti

CAPTCHA
Tällä kysymyksellä vähennän roskapostia.
Tue vaalikampanjaani
-Pekka Haavisto
"Olen tutustunut Siruun mm. Vihreiden elinkeinopoliittisesa työryhmässä. Siru on vihreän talouden asiantuntija, jolla on näkemystä niin pk-yritysten toimintaedellytysten parantamisesta kuin yhteiskuntamme isoista tulevaisuuden haasteistakin. Hänellä on myös kykyä etsiä toimiva ratkaisuja. Tällaisia päättäjiä Suomi tarvitsee."
-Ville Niinistö
"Tunnen Sirun pitkältä ajalta ja voin suositella häntä lämpimästi mitä vaativimpiin valtiollisiin tehtäviin."
-Heidi Hautala
"Tunnen Sirun hyvin vihreiden puoluehallituksen työstä. Siru olisi erinomainen kansanedustaja, hän toisi eduskuntaan uutta virtaa. Hän on aktiivinen, suorapuheinen ja luova ja hänellä on todella hyvä asiantuntemus ympäristöpolitiikassa."
-Anni Sinnemäki
"Siru on tarmonpesä, jolla on laaja asiantuntemus ja kyky keksiä luovia ratkaisuja."
-Satu Hassi
15.10.2012

Pieni nationalistinen episodi valtuustossa

Valtuustossa 15.10. käytiin railakas keskustelu nationalismista ja venäläisen kulttuurisäätiön perustamisesta.

Perussuomalaiset kritisoivat venäläisen kulttuurisäätiön Culturan perustamista. Kyseessä on säätiö joka jatkaa vuonna 1944 perustettua Suomi-Neuvostoliitto -seuran toimintaa. Toiminta uudistuu ja muuttuu säätiömalliseksi. Säätiö on pääkaupunkiseudun yhteinen hanke, ja se ylläpitää myös kirjastoa joka sijoittuu Espooseen.

Kimmo Kiljunen (sdp) muistutti Suomen olevan osa globalisoituvaa maailmaa. Perussuomalaisten Timo Uppala puolusti perussuomalaisten vänkäämistä sillä että maahanmuuttajat eivät integroidu, ja se johtuu siitä että maahanmuuttajien omaa sisäistä ryhmittymistä tuetaan.

Valtuutettu Laakso jyrähti perussuomalaisille: ”Minä kutsun teidän toimintaanne nationalismiksi, eihän se muuta ole.”

Kati Tyystjärvi (vas) muistutti että venäjänkieliset ovat Vantaan suurin vieraskielinen ryhmä. Säätiö tarjoaa tietoa suomalaisesta yhteiskunnasta venäjän kielellä, tukee kotoutumista, lisää tietoa venäjän kielestä ja kulttuurista ja osallistuu kulttuuriyhteistyöhön.

Juha Malmi (perus) sanoi että suomen (kielen) opetusta pitää tukea, ja polemisoi: Oletteko vaalisaaliilla täällä, kun muistutatte että kuinka paljon näitä (venäjänkielisiä) on. Nämä voivat olla teille hyvinkin tarpeellisia. Malmi kysyi onko meillä Venäjällä säätiötä joka tukee samalla tavalla suomalaisten opetusta. "Kun tällainen on, kannatan tätä..."

Mikko Mäkelä (vihr) toi esiin että säätiön tarkoitukset ovat integroitumista edistäviä. Olisi suorastaan typerää jos jättäisimme hyödyntämättä erikieliset. Kilpailukykyä edistävä tekijä on se että meillä on ihmisiä, jotka ovat saaneet suomenkielisen koulutuksen mutta osaavat täydellisesti venäjää.

Itse turhauduin ja puhuin:

"Viisituhatta euroa? Meillä menee miljoonat ilman keskustelua, ja tässä puhutaan viidestä tuhannesta eurosta. Sillä voidaan saada lisättyä Suomen kilpailukykyä ja venäläistaustaisten integroitumista, ja muistuttaisin että kyse on vanhasta toiminnasta jota tulee uudistaa. Mutta rahan sijaan tässä puhutaan arvoista ja asenteista.

Tällä säätiöllä Venäjä ei olla valloittamassa Suomen maata, vaan kyseessä on kulttuuri- ja koulutustoiminta, jossa integroitumista parannetaan. Valtuutettu Kiljunen toikin esiin sen miten tärkeää on oman äidinkielen hyvä hallinta vieraan kielen oppimisessa."

Valtuutettu Heinonen (vas) puhui luikuruudesta ja pelkuruudesta sen vuoksi että perussuomalaiset eivät äänestytä asiaa.

Kiljunen (sdp) toi esiin että asenteet on nurkkakuntaisia ja itseensä käpertyneitä. Vähemmistöjoen sopeutuminen yhteiskuntaan paranee kun tuetaan omaa kulttuuria ja kieltä. Kielen opiskelun kannata on aivan olennaista että äidinkieli on vahva.

Hako muistutti perussuomalaisten Mika Niikon henkisesti siunanneen tämän jo eduskunnassa.

Niikko oikaisee että perussuomalaiset haluavat tukea integroitumista. "Me ollaan sitä vastaan että ministeri venkoilee ja yrittää siirtää omasta varoista veikkauksen vastuulle."

Jussi Saramo (vas) muistutti että kyse oli hallitusohjelman toteuttamisesta.

Perussuomalaisten pöytäkirjalausuma liitettiin päätökseen mutta perussuomalaiset eivät sinänsä äänestyttäneet asiaa.

Muut valtuuston esityslistan asiat eivät herättäneet keskustelua. Tämä olikin harvinaisen pieni summa valtuuston päätettäväksi.

 

Avainsanat: rasismi, asenteet, perussuomalaiset, venäjänkieliset, nationalismi, maahanmuuttajat, Cultura, kulttuurisäätiö.

Kirjoita uusi kommentti

CAPTCHA
Tällä kysymyksellä vähennän roskapostia.