30.4.2021

Vantaan rannan tarina jatkuu - Pitkäjärven rantatontista pidetään huolta

Pitkäjärven rannalla sijaitseva tontti päätyi Vantaalle 1957 kun prof. Lauri af Heurlin lahjoitti Helsingin maalaiskunnalle (nyk. Vantaa) Tuomelan koulun tontin. Ehtona oli, että kunta ostaisi neiti Liljebergiltä Pitkäjärven rannalla olevan Sandvik-niminen palstan 2,5 miljoonan markan kauppahinnalla.

Rantatontista muodoistui tärkeä virkistyspaikka Lounais-Vantaalla, ja moni oppi siellä uimaankin. Sen hoito on kuitenkin ollut retuperällä viimeiset parikymmentä vuotta. Harva uudempi asukas on edes tiennyt rannasta, mutta monella vanhemmalla on siitä hienoja muistoja.

Kaupunki etsi säästöjä

Kun kaupunki kahlasi koronakriisissä, talous- ja tuottavuustoimikunnalle esiteltiin lista myytäviä kohteita. Näissä ei vielä Pitkäjärveä ollut, mutta kun myytäviä kohteita tuli kaupunginhallitukseen, sieltä löytyi myös Pitkäjärven rantatontti. Kritisoin voimakkaasti myyntilä ja pyysimme asian pöydälle.

Ajatus järvenrantatontin myymisestä 5000 eurolla Espoolle tuntui taloudellisesti päättömältä, ja rannoista oli hurja pula Vantaalla. Hinta nousikin vaateestani lähes 37 000, mutta sitä piti moni asiantuntija vielä käytänössä lahjoituksena. Kaupunginhallituksessa vihreät esittivät rannan myynnin palauttamista uudelleen valmisteluun jotta asukkaiden mielipide rannasta selvitettäisiin, mutta hävisivät äänestyksen. (Vihreät palautus; Kok, RKP, Vas, SDP myynti; PS tyhjä). 

Facebookissa viriää keskustelu

Huhuilin facessa mielipiteitä rannan kunnostamiseksi ja puolesta puhujiksi, useampi asukas otti heti yhteyttä. Kannustin Tiina Anttosta tekemään kyselyn Linnaisten asukkaille, ja siihen tuli yli sata vastausta parissa päivässä kun Tarmo Jormakka tulosti kyselyn ja Tiina jakoi Pohjois-Linnaisen ja Tarmo Etelä-Linnaisen. Tontti haluttiin säilyttää ja kerrottiin myös talkoohaluista. 

Vastustusta poliittisista syistä

En halunnut politisoida asiaa, joten pyysin jopa äitiäni jättämään mielilpidekirjoituksensa tammikuussa julkaisematta. Asia kuitenkin politisoitui, kun rannan myynnin puolesta alettiin käydä somekampanjaa. Myös ehdokkaiden mielipidekirjoitukset pamahtivat lehtiin niin kokoomukselta kuin demareilta. Eräs sdp:n valtuutettu postasi useisiin paikallisiin ryhmiin perustelut, miksi ranta kannattaa myydä. Asian puolesta ovat kirjoittaneet useat valtuutetut osana vaalikamppanjaansa. 

Värikäs valtuustokäsittely

Valtuustolle viranhaltijat eivät kertoneet asukkaiden vetoomuksesta mitään, ja yhdellä puhelulla yhden asukasyhdistyksen puheenjohtajalle kuitattiin asukkaiden mielipiteiden selvittäminen. Autoin Anttista lähettämään suoraan valtuutetuille tietoa Linnaisten asukkaiden mielipiteistä - pari tuntia ennen kokousta.

Koska harvoin kuntalaismielipide saa muutettua puolueiden kelkkaa, kävin yksitelleen valtuutettuja läpi, ja sain vakuutettua rannan tarpeella. Värikkäässä kokouksessa kannat kääntyivät, ja äänin (38-28) päätettiin vihreiden esityksestä selvittää asukkaiden kiinnostus rannan kunnostamiseen. Lämmin ja syvä kiitos kaikilla puolesta äänestäneille, jotka kuuntelivat. Puheenjohtaja tulkitis sitoutumattoman Jenni Chenin puheenvuoron palautuksen kannatukseksi, ja muistutti että keskustelu voi jatkua äänestyksen jälkeen.

Keskustelu oli värikästä. Toin esiin valtuustolle asukkaiden mielipiteet, liian alhaisen hinnan ja sen että mielipiteitä ei oltu selvitetty. Mitään ei myöskään menetetä jos mielipiteitä selvitetään, ja jos talkoohenki ei käynnisty, niin ei ranta mihinkään katoa. Eikä rantantonti arvo myöskään katoa.

Näin valtuusto äänesti: 

Myydään heti (28):

 • Multala Sari, kok
 • Mäkinen Tapani, kok
 • Orlando Carita, kok
 • Kanerva Sami, kok
 • Rokkanen Sakari, kok
 • Edelman Jan, kok
 • Aura Anssi, kok
 • Karlsson Patrik, rkp
 • Jääskeläinen Jouko, kd
 • Tyystjärvi Kati, vas
 • Lindtman Antti, sdp
 • Kiljunen Kimmo, sdp
 • Kähärä Sirkka-Liisa, sdp
 • Ala-Kapee-Hakulinen Pirjo, sdp
 • Tahvanainen Säde, sdp
 • Eklund Tarja, sdp
 • Abdi Faysal, sdp
 • Sodhi Ranbir, sdp
 • Letto Pirkko, sdp
 • Lindblad-Palo Salla, sdp
 • Kaukola Ulla, sdp
 • Ibrahim Aadan, sdp
 • Mölsä Jukka, sdp
 • Bruun Susanna, sdp
 • Eskelinen Jarmo, sdp
 • Laakso Päivi, sdp
 • Räsänen Minna, sdp
 • Heiskanen Jaana, sdp

Selvitetään asukkaiden halukkuus ylläpitää rantaa (37):

 • Kauppinen Sirpa, vihr
 • Norrena Vaula, vihr
 • Atiye Minna, vihr
 • Silvennoinen-Hisku Sveta, vihr
 • Rämö Eve, vihr
 • Rautavaara Maija, vihr
 • Pajunen Emmi, vihr
 • Linnainmäki Joel, vihr
 • Koistiainen Annina, vihr
 • Juurikkala Timo, vihr
 • Kuusela Minna, vihr
 • Jääskeläinen Pietari, sin
 • Auvinen Timo, sin
 • Liinakoski Eija, perus
 • Lundell Kai-Ari, perus
 • Niikko Mika, perus
 • Kärki Niilo, perus
 • Vahvelainen Tanja, perus
 • Weckman Markku, perus
 • Hirvonen Juha, kesk
 • Vähäkangas Jussi, kesk
 • Chen Jenni, sit
 • Saramo Jussi, vas
 • Eerola Antero, vas
 • Sillanpää Minttu, vas
 • Jääskeläinen Jari, vas
 • Tuomela Tiina, kd
 • Malmi Juha, kd
 • Åstrand Stefan, rkp
 • Raja-Aho Maarit, kok
 • Norres Lasse, kok
 • Orpana Anitta, kok
 • Lehmuskallio Paula, kok
 • Kosonen Mika, kok
 • Kaira Lauri, kok
 • Leppänen Janne, kok
 • Lyyra Markus, kok

Linkki Vantaa-kanavalle valtuuston päättävään kokoukseen, noin minuutin kohdalla alkoi keskustelu Vantaan rannasta:

Asukkaat aktiivisia - ehdotin yhdistyksen perustamista

Ja asukkaathan lähtivät talkoisiin. Lopputalvella ehdittiin aurata luistinrata, ja lumen sulettua ranta siistittiin talkoohengessä. Ranta on kaikille avoin.

Ehdotin oman yhdistyksen perustamista, sillä talkoolaisia on paljon laajemmalta pohjalta kuin yhden asukasyhdistyksen alueelta. Myöskään mikään asukasyhdistyksistä ei ole vuokraamaan aluetta.

Perustamamme Vantaan ranta -niminen yhdistys lisää yhteisöllisyyttä ja ylläpitää luontoa vaalien rantatonttia vuokraamalla sen kaupungilta. Nyt uusi yhdistys kerää kasaan muutaman tonnin vuokratakuuta. 

Rannalla tapahtuu

Laiturin uusimiseen ja asukkaiden käytössä olevien veneen ja kanoottien hankintaan on saatu hyvin sponsoreita. 

Värikkään kyltin rannalle maalasi Sami Kuoppala. Taidetta on luvassa lisää eri taitelijoilta, eikä tiedä vaikka allekirjoittanutkin toisi sinne 50-luvun henkeä huokuvan kuvan. Popup-taidenäyttelyt sopisivat hyvin korona-ajan toiminnaksi.

Ideoita toiminnasta on tullut kalakursseista pyörä- ja linturetkiin sekä hyvin pienimuotoisiin koronaturvallisiin kulttuurihetkiin. Rannassa on vanhaa hiekkapohjaakin. Yhdistys suosittaa kävelyä ja pyöräilyä liikkumiseen jotta autot eivät vaadi tilaa ja lisää liikennettä. Yhdistyksen tarkoituksena on myös vaalia luontoa ja veden laatua.

Tällä hetkellä väsätään Vantaan rannan nettisivuja sekä -kyselyä asukkaille siitä mitä rannalta halutaan. Rannan historia kiinnostaa nyt. Kerro muistosi ja tarinasi rannasta Facebookissa. 

Vantaa antaa vihreää valoa

Viranhalitijoiden kanssa käytiin hyvähenkinen neuvottelu, ja täytyy kiittää jouhevasta päätöksenteosta byrokratian suhteen. Vuokravakuus on haastavan korkea toki aloittavalle yhdistykselle, mutta on ymmärrettävää että ranta saadaan ennallistettua jos sen jotenkin "räjäytämme". 21.5 sain puhelun että lupaperi hakea Espoolta lupia laitettiin postiin!  

Emme tee mitään isoja betonirakenteita, vaan kyseessä on kevyet, siirrettävät rakenteet laiturin arkkua lukuunottamatta. Veneitä/kanootteja pidetään sielä maksimissaan 1-5 ja tasaista pation pohja mahdollistaa picnic kaluston saamisen vaateriin, wc:lle tulee paikka, meloille varasto ja mahdollisesti pukukoppikin. Näiden saati riippuu nyt Espoon kaupungista. Alustavasti useampi yritys on luvannut tukea hankintoja.

Lisäys (13.6): SDP kusauttaa jo annetun luvan

Kaupunkisuunnittelulautakunnassa SDP vaati otto-oikeudella jo tehdyn viranomaispäätöksen käsittelyyn ja pöydälle. Viranhaltija oli yllättynyt poikkeuksellisesta toiminnasta. Koska on yleisesti sovittu, että ei riitauteta ensimmäistä pöydälle panoa, SDP sai tahtonsa läpi. Tämä kusauttaa käytännössä tämän kesän, sillä byrokratia siirtyy lomiin ja vie oman aikansa. Toista kertaa sen etenemistä ei voi hidastaa. 

Jatketaan silti

Taistelu Vantaan rannan puolesta siis jatkuu.

Ja tervetuloa rannalle! Auringonlaskut ovat erityisen upeita.

Yhdistyksen hallitukseen kuuluu Markku Virkkala, Sirpa Siru kauppinen, Tiina Anttonen, Ari Anttonen, Tarmo Jormakka ja Sami Kuoppala, mutta moni muukin on auttanut. Mariitta Savolainen ja Gurman Saini ovat taloudentarkastajia. Lämmin kiitos kaikille, jotka keräätte roskia ja katsotten rannan perään. Hyvässä lykyssä saamme kesällä laituritalkoot. Tehdään tästä yhdessä mukava paikka.

***

#lähiluonto #vantaanranta #pitkäjärvi #uimaranta #uimapaikka #ranta

Kirjoita uusi kommentti

CAPTCHA
Tällä kysymyksellä vähennän roskapostia.
Tue vaalikampanjaani
-Pekka Haavisto
"Olen tutustunut Siruun mm. Vihreiden elinkeinopoliittisesa työryhmässä. Siru on vihreän talouden asiantuntija, jolla on näkemystä niin pk-yritysten toimintaedellytysten parantamisesta kuin yhteiskuntamme isoista tulevaisuuden haasteistakin. Hänellä on myös kykyä etsiä toimiva ratkaisuja. Tällaisia päättäjiä Suomi tarvitsee."
-Ville Niinistö
"Tunnen Sirun pitkältä ajalta ja voin suositella häntä lämpimästi mitä vaativimpiin valtiollisiin tehtäviin."
-Heidi Hautala
"Tunnen Sirun hyvin vihreiden puoluehallituksen työstä. Siru olisi erinomainen kansanedustaja, hän toisi eduskuntaan uutta virtaa. Hän on aktiivinen, suorapuheinen ja luova ja hänellä on todella hyvä asiantuntemus ympäristöpolitiikassa."
-Anni Sinnemäki
"Siru on tarmonpesä, jolla on laaja asiantuntemus ja kyky keksiä luovia ratkaisuja."
-Satu Hassi
30.4.2021

Vantaan rannan tarina jatkuu - Pitkäjärven rantatontista pidetään huolta

Pitkäjärven rannalla sijaitseva tontti päätyi Vantaalle 1957 kun prof. Lauri af Heurlin lahjoitti Helsingin maalaiskunnalle (nyk. Vantaa) Tuomelan koulun tontin. Ehtona oli, että kunta ostaisi neiti Liljebergiltä Pitkäjärven rannalla olevan Sandvik-niminen palstan 2,5 miljoonan markan kauppahinnalla.

Rantatontista muodoistui tärkeä virkistyspaikka Lounais-Vantaalla, ja moni oppi siellä uimaankin. Sen hoito on kuitenkin ollut retuperällä viimeiset parikymmentä vuotta. Harva uudempi asukas on edes tiennyt rannasta, mutta monella vanhemmalla on siitä hienoja muistoja.

Kaupunki etsi säästöjä

Kun kaupunki kahlasi koronakriisissä, talous- ja tuottavuustoimikunnalle esiteltiin lista myytäviä kohteita. Näissä ei vielä Pitkäjärveä ollut, mutta kun myytäviä kohteita tuli kaupunginhallitukseen, sieltä löytyi myös Pitkäjärven rantatontti. Kritisoin voimakkaasti myyntilä ja pyysimme asian pöydälle.

Ajatus järvenrantatontin myymisestä 5000 eurolla Espoolle tuntui taloudellisesti päättömältä, ja rannoista oli hurja pula Vantaalla. Hinta nousikin vaateestani lähes 37 000, mutta sitä piti moni asiantuntija vielä käytänössä lahjoituksena. Kaupunginhallituksessa vihreät esittivät rannan myynnin palauttamista uudelleen valmisteluun jotta asukkaiden mielipide rannasta selvitettäisiin, mutta hävisivät äänestyksen. (Vihreät palautus; Kok, RKP, Vas, SDP myynti; PS tyhjä). 

Facebookissa viriää keskustelu

Huhuilin facessa mielipiteitä rannan kunnostamiseksi ja puolesta puhujiksi, useampi asukas otti heti yhteyttä. Kannustin Tiina Anttosta tekemään kyselyn Linnaisten asukkaille, ja siihen tuli yli sata vastausta parissa päivässä kun Tarmo Jormakka tulosti kyselyn ja Tiina jakoi Pohjois-Linnaisen ja Tarmo Etelä-Linnaisen. Tontti haluttiin säilyttää ja kerrottiin myös talkoohaluista. 

Vastustusta poliittisista syistä

En halunnut politisoida asiaa, joten pyysin jopa äitiäni jättämään mielilpidekirjoituksensa tammikuussa julkaisematta. Asia kuitenkin politisoitui, kun rannan myynnin puolesta alettiin käydä somekampanjaa. Myös ehdokkaiden mielipidekirjoitukset pamahtivat lehtiin niin kokoomukselta kuin demareilta. Eräs sdp:n valtuutettu postasi useisiin paikallisiin ryhmiin perustelut, miksi ranta kannattaa myydä. Asian puolesta ovat kirjoittaneet useat valtuutetut osana vaalikamppanjaansa. 

Värikäs valtuustokäsittely

Valtuustolle viranhaltijat eivät kertoneet asukkaiden vetoomuksesta mitään, ja yhdellä puhelulla yhden asukasyhdistyksen puheenjohtajalle kuitattiin asukkaiden mielipiteiden selvittäminen. Autoin Anttista lähettämään suoraan valtuutetuille tietoa Linnaisten asukkaiden mielipiteistä - pari tuntia ennen kokousta.

Koska harvoin kuntalaismielipide saa muutettua puolueiden kelkkaa, kävin yksitelleen valtuutettuja läpi, ja sain vakuutettua rannan tarpeella. Värikkäässä kokouksessa kannat kääntyivät, ja äänin (38-28) päätettiin vihreiden esityksestä selvittää asukkaiden kiinnostus rannan kunnostamiseen. Lämmin ja syvä kiitos kaikilla puolesta äänestäneille, jotka kuuntelivat. Puheenjohtaja tulkitis sitoutumattoman Jenni Chenin puheenvuoron palautuksen kannatukseksi, ja muistutti että keskustelu voi jatkua äänestyksen jälkeen.

Keskustelu oli värikästä. Toin esiin valtuustolle asukkaiden mielipiteet, liian alhaisen hinnan ja sen että mielipiteitä ei oltu selvitetty. Mitään ei myöskään menetetä jos mielipiteitä selvitetään, ja jos talkoohenki ei käynnisty, niin ei ranta mihinkään katoa. Eikä rantantonti arvo myöskään katoa.

Näin valtuusto äänesti: 

Myydään heti (28):

 • Multala Sari, kok
 • Mäkinen Tapani, kok
 • Orlando Carita, kok
 • Kanerva Sami, kok
 • Rokkanen Sakari, kok
 • Edelman Jan, kok
 • Aura Anssi, kok
 • Karlsson Patrik, rkp
 • Jääskeläinen Jouko, kd
 • Tyystjärvi Kati, vas
 • Lindtman Antti, sdp
 • Kiljunen Kimmo, sdp
 • Kähärä Sirkka-Liisa, sdp
 • Ala-Kapee-Hakulinen Pirjo, sdp
 • Tahvanainen Säde, sdp
 • Eklund Tarja, sdp
 • Abdi Faysal, sdp
 • Sodhi Ranbir, sdp
 • Letto Pirkko, sdp
 • Lindblad-Palo Salla, sdp
 • Kaukola Ulla, sdp
 • Ibrahim Aadan, sdp
 • Mölsä Jukka, sdp
 • Bruun Susanna, sdp
 • Eskelinen Jarmo, sdp
 • Laakso Päivi, sdp
 • Räsänen Minna, sdp
 • Heiskanen Jaana, sdp

Selvitetään asukkaiden halukkuus ylläpitää rantaa (37):

 • Kauppinen Sirpa, vihr
 • Norrena Vaula, vihr
 • Atiye Minna, vihr
 • Silvennoinen-Hisku Sveta, vihr
 • Rämö Eve, vihr
 • Rautavaara Maija, vihr
 • Pajunen Emmi, vihr
 • Linnainmäki Joel, vihr
 • Koistiainen Annina, vihr
 • Juurikkala Timo, vihr
 • Kuusela Minna, vihr
 • Jääskeläinen Pietari, sin
 • Auvinen Timo, sin
 • Liinakoski Eija, perus
 • Lundell Kai-Ari, perus
 • Niikko Mika, perus
 • Kärki Niilo, perus
 • Vahvelainen Tanja, perus
 • Weckman Markku, perus
 • Hirvonen Juha, kesk
 • Vähäkangas Jussi, kesk
 • Chen Jenni, sit
 • Saramo Jussi, vas
 • Eerola Antero, vas
 • Sillanpää Minttu, vas
 • Jääskeläinen Jari, vas
 • Tuomela Tiina, kd
 • Malmi Juha, kd
 • Åstrand Stefan, rkp
 • Raja-Aho Maarit, kok
 • Norres Lasse, kok
 • Orpana Anitta, kok
 • Lehmuskallio Paula, kok
 • Kosonen Mika, kok
 • Kaira Lauri, kok
 • Leppänen Janne, kok
 • Lyyra Markus, kok

Linkki Vantaa-kanavalle valtuuston päättävään kokoukseen, noin minuutin kohdalla alkoi keskustelu Vantaan rannasta:

Asukkaat aktiivisia - ehdotin yhdistyksen perustamista

Ja asukkaathan lähtivät talkoisiin. Lopputalvella ehdittiin aurata luistinrata, ja lumen sulettua ranta siistittiin talkoohengessä. Ranta on kaikille avoin.

Ehdotin oman yhdistyksen perustamista, sillä talkoolaisia on paljon laajemmalta pohjalta kuin yhden asukasyhdistyksen alueelta. Myöskään mikään asukasyhdistyksistä ei ole vuokraamaan aluetta.

Perustamamme Vantaan ranta -niminen yhdistys lisää yhteisöllisyyttä ja ylläpitää luontoa vaalien rantatonttia vuokraamalla sen kaupungilta. Nyt uusi yhdistys kerää kasaan muutaman tonnin vuokratakuuta. 

Rannalla tapahtuu

Laiturin uusimiseen ja asukkaiden käytössä olevien veneen ja kanoottien hankintaan on saatu hyvin sponsoreita. 

Värikkään kyltin rannalle maalasi Sami Kuoppala. Taidetta on luvassa lisää eri taitelijoilta, eikä tiedä vaikka allekirjoittanutkin toisi sinne 50-luvun henkeä huokuvan kuvan. Popup-taidenäyttelyt sopisivat hyvin korona-ajan toiminnaksi.

Ideoita toiminnasta on tullut kalakursseista pyörä- ja linturetkiin sekä hyvin pienimuotoisiin koronaturvallisiin kulttuurihetkiin. Rannassa on vanhaa hiekkapohjaakin. Yhdistys suosittaa kävelyä ja pyöräilyä liikkumiseen jotta autot eivät vaadi tilaa ja lisää liikennettä. Yhdistyksen tarkoituksena on myös vaalia luontoa ja veden laatua.

Tällä hetkellä väsätään Vantaan rannan nettisivuja sekä -kyselyä asukkaille siitä mitä rannalta halutaan. Rannan historia kiinnostaa nyt. Kerro muistosi ja tarinasi rannasta Facebookissa. 

Vantaa antaa vihreää valoa

Viranhalitijoiden kanssa käytiin hyvähenkinen neuvottelu, ja täytyy kiittää jouhevasta päätöksenteosta byrokratian suhteen. Vuokravakuus on haastavan korkea toki aloittavalle yhdistykselle, mutta on ymmärrettävää että ranta saadaan ennallistettua jos sen jotenkin "räjäytämme". 21.5 sain puhelun että lupaperi hakea Espoolta lupia laitettiin postiin!  

Emme tee mitään isoja betonirakenteita, vaan kyseessä on kevyet, siirrettävät rakenteet laiturin arkkua lukuunottamatta. Veneitä/kanootteja pidetään sielä maksimissaan 1-5 ja tasaista pation pohja mahdollistaa picnic kaluston saamisen vaateriin, wc:lle tulee paikka, meloille varasto ja mahdollisesti pukukoppikin. Näiden saati riippuu nyt Espoon kaupungista. Alustavasti useampi yritys on luvannut tukea hankintoja.

Lisäys (13.6): SDP kusauttaa jo annetun luvan

Kaupunkisuunnittelulautakunnassa SDP vaati otto-oikeudella jo tehdyn viranomaispäätöksen käsittelyyn ja pöydälle. Viranhaltija oli yllättynyt poikkeuksellisesta toiminnasta. Koska on yleisesti sovittu, että ei riitauteta ensimmäistä pöydälle panoa, SDP sai tahtonsa läpi. Tämä kusauttaa käytännössä tämän kesän, sillä byrokratia siirtyy lomiin ja vie oman aikansa. Toista kertaa sen etenemistä ei voi hidastaa. 

Jatketaan silti

Taistelu Vantaan rannan puolesta siis jatkuu.

Ja tervetuloa rannalle! Auringonlaskut ovat erityisen upeita.

Yhdistyksen hallitukseen kuuluu Markku Virkkala, Sirpa Siru kauppinen, Tiina Anttonen, Ari Anttonen, Tarmo Jormakka ja Sami Kuoppala, mutta moni muukin on auttanut. Mariitta Savolainen ja Gurman Saini ovat taloudentarkastajia. Lämmin kiitos kaikille, jotka keräätte roskia ja katsotten rannan perään. Hyvässä lykyssä saamme kesällä laituritalkoot. Tehdään tästä yhdessä mukava paikka.

***

#lähiluonto #vantaanranta #pitkäjärvi #uimaranta #uimapaikka #ranta

Kirjoita uusi kommentti

CAPTCHA
Tällä kysymyksellä vähennän roskapostia.